Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Další výborný nápad EU

31. 05. 2017 20:23:37
Konečně se dočkáme spravedlivého zpoplatnění ježdění po dálnicích. EU totiž přichází s dalším geniálním nápadem.

V návrhu EU je momentálně zpoplatnění dálnic i pro osobní auta, ne tak jak doposud - tedy dálniční známkou - ale stejně jako u náklaďáků pomocí "mikrovlnky".

Pojďme se nad tím v rámci ČR trochu zamyslet.

Obchvaty měst a obcí se dělaly z důvodu převedení automobilové dopravy mimo centra obcí a měst. Pokud pomineme smog a hluk, jedním z hlavních důvodů je zejména čas. Tedy doba, která je nutná dopravit se z bodu A do bodu B. A je zcela jedno, zda se jedná o dopravu osobní, nebo dopravu firemní, leč mnohdy prováděnou osobními vozy.

Záměr je zcela jednoznačný. Vytahat z lidí (a firem) za každý kilometr ujetý na dálnici peníze a jak je i oficiálně přiznáváno, těch peněz dostat víc.

NU, snad, možná ... zamyslel bych se nad tím v případě, že by naše síť dálnic byla natolik kvalitní, že bych se z bodu B (tedy třeba z Brna) dostal do bodu P (tedy Prahy) za jakýchsi exkluzivních podmínek, které by mi měla cesta po dálnici umožňovat.

Bohužel u nás tomu tak není. Dálnice (tedy dle zkušenosti, protože na nich trávím poměrně hodně času) jsou naše "dálnice" řidiči spíše přirovnávány k panelkám a vzhledem k množství opravovaných úseků, kde nezřídka dochází k nehodám, se provoz často zastaví zcela.

To ovšem není jediný problém.EU jde o to sjednotit výběr mýtného pro celou EU.

Takže po dorovnávání platů řidičům projíždějícím přes země v EU které mají vyšší mzdu řidičů se tato má dorovnávat. (Je pravda, že chudší země se bouří a v současnosti se o tom jedná).

Ovšem nám jako zaměstnancům je často vyčítáno, že odmítáme jezdit za prací jinam. Ale pokud díky takovéto dopravě značnou část výdělku zaplatíme za dopravu, asi to příliš "migraci" za prací nepomůže.

Jistě o takovéto platbě za dálnice se můžeme bavit ve chvíli, kdy platy naše a platy třeba v Německu budou na stejné úrovni. Což nejsou.

Stejně tak, pokud kvalita dálnic bude také na stejné úrovni. Což také není.

Výsledkem tohoto nesmyslného zákona tedy bude přesný opak toho, proč se dálnice staví.

Měly by ulehčit dopravní situaci ve městech a obcích. Zlepšit kvalitu ovzduší, kvalitu života a zrychlit dopravu do zaměstnání.

Dojde ovšem k tomu, že osobní auta se začnou dálnicím vyhýbat stejně, jako se o to dnes už snaží kamiony a začnou jezdit po silnicích nižších tříd.

Ostatně moc velký časový rozdíl v tom nebude. A věřte, že vím o čem píšu. Na cestách strávím polovinu své pracovní doby

Náklaďákům se tedy dá díky značkám omezujícím určitou tonáž zamezit vjezdu přes silnice nižších tříd.

Jak to ovšem bude řešeno u osobáků? Vjezd bude povolen pouze místním a dopravní obsluze?

Zase nám bude dalším, bruselským zákonem znepříjemněn život.

Tak nějak mám pocit, že je to všechno postavené na hlavu.

Z jedné strany stát povoluje oficiálně komodity na kterých velmi těžce vydělává. Třeba pohonné hmoty, alkohol, cigarety. To je známá věc. Z druhé strany uživatele těchto komodit neustále perzekuuje. Ovšem musí opatrně.

Dodnes jsem nepochopil, proč třeba u cigaret je cena regulovaná státem. Stát si vezme DPH + daň z cigaret, ale cena krabičky je pevně daná. Pamatuji, že před 30-ti lety si koupil člověk krabičku v trafice za 8,-Kč a pokud šel večer do baru stála ho třeba 100,-Kč. Považuji to za diskriminaci obchodníků. Proč to stejné není u rohlíků?

Stát totiž z jedné strany pěstuje závislost - u tabáku, alkoholu a svým způsobem i u pohonných hmot a z druhé strany pečlivě hlídá, aby prodejce přežil, ale konzumenty perzekuuje.

Pečlivě si vybírá komodity, kde ví, že se jich lidé nejsou schopní vzdát, ale tak, aby to byla jen určitá skupina lidí a měl dostatek oponentů, kteří to k životu nepotřebují.

Pokud to ještě trochu rozvinu.

Kouření dle statistik propadlo cca 30% občanů. To znamená odpůrců je dostatek, aby to bylo dostatečně "demokratické" - ovšem také nevím o žádném referendu. Jen se zneužívá vlastně drogové závislosti pro zesměšňování kuřáků v rámci vyššího blaha ostatních. To, že je to závislost se v debatách nějak opomíjí, i když jsem teď sledoval několik debat odborníků na kouření, kteří jednoznačně říkají, že přestat kouřit dokáže jen pět lidí ze sta. Takže bijme tuto menšinu, dělejme z nich slabochy, ale tak to prostě není .... Vyžeňme je jako odpad společnosti, jako menšinu, která není IN.

Musí být člověk IN? Je tedy asi lepší za pomoci státních peněz (tedy peněz, které odvedeme všichni na daních), podporovat lesby, gaye a jiné menšiny a propagovat jejich pochody? Osobně to cítím naprosto kontraproduktivně. Chápu, že se někdo tak narodí, ale CHLUBIT se tím a podporovat to? Nerozbíjí se tím klasická rodina a to, že děti může mít prostě jen žena a muž, že to jinak nejde, ať se tyto komunity postaví třeba na hlavu? A ještě nám budou neziskovky tvrdit a kárat nás, že o tom nesmíme hovořit, protože by se cítili uraženi? Proč by se měli cítit uraženi?. Viděl někdy někdo, že by ze dvou samiček, nebo samečků byl nový jedinec (tedy pokud to nejsou hermafroditi, což lidský rod není)? Jaké mají tyto entity právo se dožadovat "přidělení" dětí jiných?

Ale vraťme se k dalším oficiální komoditám.

Alkohol.

Opět komodita, kde stát vydělává miliardy. Tady se dá pochopit, že alkoholik asi nebude příliš velkým přínosem pro společnost. No, a obyčejní konzumenti přisypou penízky do státního rozpočtu. Celkem OK.

Pohonné hmoty.

Mám pocit, že celá Evropa je postavena na produkci aut, necítíte to stejně? Kupujte nová auta a ty trošku starší vyhazujte, protože nesplňují emisní limity a bla, bla, bla. Emisní limity byly nesplnitelné a proto se automobilky uchýlily k podvodům.

A pokud stát nemohl vydělat přímo na autech, tak vymyslel další fintu. Auta jsou krásná, ale nejezdí bez pohonných hmot, a když už je mají, tak musí po něčem jezdit. A zdaňujme to! a zdaňujme to hodně!!

Co na tom, že peníze z dálničních známek nejdou do dopravy, co na tom, že peníze z tabákových výrobků nejdou do zdravotnictví. Jenže, kde už mají naši páni brát, když zdanění práce - ne daně - je jedno z nejvyšších v Evropě?

A tak prostě přidejme dalších dvacet tisíc úředníků a vymysleme zákony, které další peníze z lidí vytáhnou.

Omlouvám se za tento výlev, ale rád bych, aby jste pochopili za co nás obyčejné lidi tento stát má.

Za naprosté idioty, kteří budou sponzorovat jejich idiotské nápady. A bohužel mají pravdu ...

přeji krásný den

Autor: Ivo Gardavský | středa 31.5.2017 20:23 | karma článku: 39.59 | přečteno: 1912x

Další články blogera

Ivo Gardavský

Luskoun a Hřib

Zdá se Vám toto spojení poněkud nezvyklé? Tak to se velice mýlíte. A co třeba panda a luskoun? Taky ne? Tak schválně čtěte dál.

11.2.2020 v 16:25 | Karma článku: 29.66 | Přečteno: 741 | Diskuse

Ivo Gardavský

To se ví ...

Mno, trošku s odstupem jednoho dne si dovolím podat svůj komentář na pořad "To se ví". Najdete v archivu ČT.

16.9.2019 v 19:24 | Karma článku: 37.17 | Přečteno: 1052 | Diskuse

Ivo Gardavský

Youtube - pozor, pokud názor, tak až od osmnácti let

Tak jsem se docela dobře pobavil. Ostatně čekal jsem to, pokud člověk nejde s proudem, tak alespoň musí držet hubu, aby byl tolerován. A pokud neudělá ani jedno, tak jde proti němu a musí nést následky.

2.8.2019 v 17:11 | Karma článku: 25.74 | Přečteno: 518 | Diskuse

Ivo Gardavský

Jak se z nic dělá sólokapr.

Od rána mě v rádiu pronásleduje naprosto neuvěřitelná skutečnost. Grafity na pražském mostě přes noc zmizelo.

29.7.2019 v 19:06 | Karma článku: 40.82 | Přečteno: 3880 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michal Kotyk

Chaos aneb po nás potopa!

Mám neblahý pocit, že se jedná o celkem dobře promyšlenou strategii odcházející moci, která tím jen ztěžuje život vládě nově přicházející. Prostě pokus navodit situaci, kdy bude možné tvrdit: No, vidíte, oni jsou ještě horší!

29.11.2021 v 9:08 | Karma článku: 14.12 | Přečteno: 313 | Diskuse

Josef Novotný

Podivný odvážný svět

Dovolil jsem si vypůjčit název mého blogu z nesprávně přeloženého názvu románu Aldouse Huxeleyho, z hlášky, která se poprvé objevila ve hře Bouře slavného Williama Shakespeara. V originále The Tempest.

29.11.2021 v 9:02 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 108 | Diskuse

Pavel Chalupský

Jsme vyspělá(vyčpělá) společnost.

Mám dát na konec nadpisu otazník? Je to úhel pohledu, vnímání, hodnocení. Každý z nás to bude vnímat a hodnotit po svém. V pořádku. Někdo dá tečku, vykřičník, někdo otazník. Já volím otazník. Proč?

29.11.2021 v 7:49 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 89 | Diskuse

Michael Laitman

Smutná pravda o naší existenci a jak ji můžeme změnit

Většina z nás si neuvědomuje motivy svého jednání. Procházíme životem takříkajíc na autopilota a málokdy přemýšlíme o tom, co nás vede k tomu, abychom dělali to, co děláme, říkali to, co říkáme, a mysleli si to, co si myslíme.

29.11.2021 v 2:15 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 126 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ozvěny zapálení první chanukové svíce

Letošní 28. listopad byl významný hned pro dvě náboženství. Pro křesťany je byla první neděle adventní; Židům po západu slunce začal osmidenní svátek Chanuka.

28.11.2021 v 23:03 | Karma článku: 8.91 | Přečteno: 91 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2223

Mimo práce co mě živí, tak mě baví muzika, takže snad trochu skladatel, textař, muzikant.

Občas cítím potřebu se vyjádřit ke kontroverzním tématům.

Mimoto se snažím podívat na věcí jiným pohledem než všichni ostatní a třeba i nepříjemné zkušenosti obrátit v žert.

Zkrátka brát ten život s nadhledem.

A to přeji i Vám všem ostatním.

http://bandzone.cz/repass

Najdete na iDNES.cz